تفاوت میان شبکه های وایرلس 4G و 4.5G

تکنولوژی 4G از یکی سری از ویژگی ها برخوردار است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :

این تکنولوژی که “MAGIC”  نیز نامیده می شود خدمات یکپارچه وایرلس را نیز در بر میگیرد و  در واقع همه آنچه که به نسل چهارم اینترنت  مربوط میشود با قابلیت تبدیل در ارتباطات و در واقع قابلیت تبدیل شبکه های وایرلس و وایر را در برمیگیرد .تکنولوژی وایرلس شامل GSM و LAN وایرلس و بلوتوث وکامپیوترها و تکنولوژی های کامپیوتر و بسیاری از ویژگی های دیگر است. در واقع 4G به عنوان یک چند رسانه ای موبایل تلقی میشود که از نوعی جابجایی عمومی پشتیبانی میکند و مفاهیم وایرلس را نیز با هم تلفیق میکند.در واقع برخی از سرویس های کاربر برای این پلتفرم عبارتنداز :

تکنولوژی IP,دسترسی به اینترنت با باند فوق العاده وسیع با قیمت مقرن به صرفه و مناسب را فراهم میکند. همه سیستم هایی که برای این شبکه نام بردیم بر اساس سیستم یکپارچه IP قرار دارند و قادرند قابلیت جابجایی 100 Mbps را برای جابجایی های بالا و 1 Gbps را  برای جابجایی های پایین فراهم کنند.

به طور کل سرویس های اینترنتی 4G به گونه ای از اینترنت های وایرلس اطلاق میشود که به صورتی بی سیم و نامحدود خدمات اینترنت را به کاربران ارائه می دهند.سیستم های بی سیم و یا وایرلس که سرویس های GSM ، وایرلس LAN ، بلوتوث که شامل سرویس های بلوتوث کامپیوترهای خانگی نیز میشود ،خدمات وابسته به مشتریان ،تکنولوژی های ارتباط جمعی و... را شامل میشوند و به صورتی فراگیر در بین کاربران رونق پیدا کرده اند. اما سرویس های 4G که در اصل وابسته به سیستم های چند گانه تلفن های همراه میشود به کاربران این امکان را میدهد که هرکجا و در هر زمانی بنا بر تمایل از سرویس های اینترنت های 4G و پشتیبانی های وابسته به آن بهره مند شود .میتوان سرعت اینترنت های 4G را در خوش بینانه ترین حالت بین 100 مگابایت در ثانیه و در حالت های ضعیف و کم سرعت در حدود 1 مگابایت در ثانیه اندازه گیری کرد. 

ویژگی های تکنولوژی وایرلس 4.5G  

LTE به عنوان نسل بعدی سیستم  های وایرلس تلقی میشود که ماوراء LTE/4G قراردارد و این تکنولوژی اساسا از سرعت بیشتری برخوردار است و از نظر میزان استفاده از طیف نیز از کارایی بیشتری برخوردار است.

سرویس های اینترنتی 4.5G با توجه به گستردگی سطح امکانات و پشتیبانی به اینترنت های هوشمند معروف شده اند. با توجه به تکنولوژی فوق العاده ای که در این سرویس ها به کار گرفته شده است این سیستم های اینترنتی این قابلیت را خواهند داشت که بنا بر شرایط و فضا تغییرپذیر باشند و تا 5 کاربر را پشتیبانی کنند. این سرویس های اینترنتی با داشتن سیگنال های قوی تر میتوانند با قدرت بالاتری خدمات رسانی کنند و کاربران را برای دستیابی به سرعتی بی سابقه یاری دهند. درحال حاضر شرکت های صاحب نامی چون Verizon w  ،AT&T ، Sprint ، DoCoMo ،LG، Telia ، و .... در نظر دارند با دستیابی به این سرویس اینترنت سطح کارائی خدمات خود را افزایش داده واقدام به بهره وری از این اینترنت ها کنند .

 منبع:researchgate.net