نسل پنجم اینترنت 5G

5G, که تحت عنوان اینترنت نسل پنجم نامگذاری شده است به جدیدترین استاندارد وایرلس موبایل اشاره میکندکه بر اساس IEEE 802.11ac قرارر دارد .شواهد و مستنداتی که در این مورد موجود است حاکی از آن هستند که اتصالات 5Gباید بر اساس تجربه کاربر و عملکرد سیستم  و خدمات ارتقا یافته و مدل های تجاری قرار داشته باشند.

 طبق اطلاعاتی که در این مورد ارائه شده است برای آنکه اینترنت نسل پنجم از ویژگی های لازم برخوردار باشد باید از هشت ویژگی برخوردار باشد که عبارتند از :

1 : وجود اتصالات یک تا 10Gbps در نقاط پایانی میدان

2 :تاخیر یک هزارم ثانیه ای

3:پهنای باند 1000x برای هر واحد سطح  

4 :10 در 100x دستگاه متصل  

5:قابلیت دسترسی 99.999 درصدی 

6:پوشش دهی 100 درصدی 

7:کاهش 90 درصدی در میزان مصرف انرژی در شبکه  

8 : عمر باطری تا بیش از 10  سال   

مزایا و معایب 5G 

سرعت 5Gبسیار بیشتر از 4G , است  و امکان بهره وری و کارایی بیشتری را در میان دستگاههای مختلف فراهم میکند. بنابراین سرعت دانلود آن نیز  10,000 Mbps است.به علاوه وقتی که پهنای باند افزایش پیدا کند سرعت دانلود نیز بالاتر میرود و توانایی راه اندازی اپلیکیشن های پیچیده اینترنتی نیز وجود دارد .

البته هزینه اعمال و استفاده از آن نیز بیشتر است .این امر ممکن است باعث شود تا فرکانس آن دامنه را بدون دلیل دچار تلاطم کنیم .

5G به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است اما هنوز کارکرد واقعی آن به تلاش های بیشتری نیاز دارد به هر حال گزارشاتی که در این مورد توسط Verizon ارائه شده  است حاکی از آن است که در عرض ماههای آتی ,تست های بیشتری در مورد اینترنت نسل پنجم به همراه مشتریان صورت میگیرد .

منبع:techworld.com