در مورد تکنولوژی جدید VoWiFi چه میدانید ؟

در مورد تکنولوژی جدید VoWiFi چه میدانید ؟

 

 

این روزها کمپانی های مخابراتی بیش از هر زمان دیگر به چالش کشیده شده اند و برای بقاء در بازار رقابت هر روزه دست به ابداعات و اختراعاتی میزنند و با اعمال تمایز در سرویس های خود سعی دارند به گونه ای میان خدمات خود و رقیبان تفاوت هایی را ایجاد کنند. که موجب بالا رفتن سهم از بازار ایشان شود. این کمپانی ها با ارائه نواوری در سرویس دهی ، ارائه سرویس های ویژه ، بالا بردن کیفیت خدمات اینترنتی ، پایین اوردن قیمت خدمات ،سعی  میکنند که از گردونه رقابت حذف نشوند و همچنان برای دوام خود می جنگند .

 

نیاز به ارائه سرویسی ویژه برقراری تماس و مکالمات در محیط های بسته :

 

سرویس های تماس صوتی Wi-Fi(VOWIFI)  می توانند جزو نواوری هایی به شمار بیایند که تحولی عظیم را در صنعت برقراری تماس ها و مکالمات خانگی ایجاد کردند .در واقع چنین پیش بینی میشود که تا پایان سال 2016 بیش از 100 کمپانی بزرگ مخابراتی حد اقل یک پکیج از این سرویس ها را در برنامه خود بگنجانند و به کاربران مشتاق ارائه دهند .

اغلب اوقات کاربران از ضعیف بودن سرعت اینترنت های خانگی حین مکالمه رنج میبرند و دچار مشکلاتی میشوند به خصوص سرعت اینترنت در محیط های بسته بسیار پایین تر از محوطه های باز تخمین زده میشود. این مساله میتواند ناشی از محل جغرافیایی منزل باشد و یا به خاطر وجود دیوارها و یا فضای سبز اطراف منزل های مسکونی و یا محیط های کاری. این به آن معنی است که حجم گسترده ای از کاربران در برقراری تماس های صوتی و در حین مکالمه در منزل از طریق اینترنت دچار مشکلاتی هستند . طبق آمارهایی که شرکت اریکسون در این رابطه منتشر کرده است دو برابر کاربران گوشی های هوشمند تماس های اینترنتی خود را در محیط های بسته صورت می دهند. این محیط های بسته میتواند شامل محل کار و یا منزل کاربران باشد .

حال با ایجاد سیگنال های LTE شاهد همان محدودیت های سابق که در سرویس های 3G,2G شاهد آن بودیم هستیم .چنانچه  سرعت اینترنت این سرویس نیز تحت تاثیر دیوار ، وجود درخت و فضای سبز در محوطه و شرایط دیگر کاهش پیدا میکند. در نتیجه سرویس های LTE نیز خالی از اشکال نبوده اند و در بهره برداری در فضاهای بسته نظیر منازل دچار اختلال در سرعت شده اند .

در این راستا پژوهشگران فعال در این زمینه سرویس VoWiFi را به عنوان راه حلی اساسی برای این مشکل معرفی کرده اند، که میتوان با استفاده از گوشی های هوشمند به ساده ترین نحو از خدمات آن در تماس و مکالمات اینترنتی بهره مند شد .

به دلیل دسترسی بسیار ساده به سرویس های اینترنتی از طریق مودم  وای فای ، به عنوان عرضه کننده های استاندارد اینترنت در شهرها و در بین اقشار مختلف جامعه شناخته شده اند و به همین دلیل یکی از پر طرفدار ترین سرویس های اینترنتی برای کاربران گوشی های هوشمند اتصال به یکی از این مودم های وای فای است. در حال حاضر بیش از 61 درصد از کاربران گوشی های هوشمند از مودم های وای فای برای اتصال به اینترنت استفاده میکنند ،پیش بینی میشود تا پایان سال 2018  به ازای هر 20 کاربر اینترنت یک مودم مرکزی در شهرها نصب شده باشد، به همین دلایل اپراتورهای مخابراتی تمایل خود را برای بهره برداری از سیستم های VoWiFi به جای سرویس های استاندارد Wi-Fi اعلام کرده اند. به خصوص در مناطق بسته نظیر منازل که سرعت اینترنت به دلایل متعدد ممکن است دچار اختلال و کاهش شود .

 

در اینجا به برخی مزیت های VoWiFi اشاره ای کوتاه خواهیم کرد :

  • این سرویس به صورت ویژه برای برقراری تماس های اینترنتی در نظر گرفته شده اند و برای برقراری تماس از طریق آن نیازی به باز کردن اپلیکیشن خاصی نیست .
  • کاربران میتوانند با استفاده از هرگونه سرویس اینترنتی اعم از وای فای های خانگی و یا محلی، که در کافی شاپ ها، دانشگاه ها و یا مراکز تجاری ارائه میشوند تماس خود را بر قرار کنند و بدون نگرانی از امنیت سرویس از مکالمه خود لذت ببرند، چرا که اپراتور های ارائه دهنده این سرویس مسئولیت امنیت کلی این خدمات را عهده دار خواهند بود .
  • کاربران میتوانند از سرعت بالا و کیفیت فوق العاده تماس حد اکثر استفاده را ببرند و بدون نگرانی از قطع تماس و یا اختلال در سرعت اینترنت حین مکالمه صحبت خود را ادامه دهند .
  • بالا بودن کیفیت تماس در فضاهای بسته از دیگر ویژگی های این سرویس است
  • کاربران میتوانند به راحتی و بدون هیچ نگرانی به صورت بین المللی با مخاطب خود مکالمه کنند و یا پیام های متنی ارسال نمایند .

 

محدودیت های این سرویس اینترنتی

 

سرویس VoWiFi همچنان به صورت یک تکنولوژی جدید و نوظهور شناخته میشود و به همین علت تمام گوشی های هوشمند توانایی پشتیبانی از این سرویس را نخواهند داشت. در این راستا کمی طول خواهد کشید که بتوان از این سیستم و تکنولوژی به عنوان یک سرویس همگانی و معمول استفاده کرد .

 در حال حاضر کاربران با پرداخت مبلغی انتظار دارند سرویسی خوب و قابل قبول را از اپراتور های مخابراتی عرضه کننده اینترنت تحویل بگیرند .در این راستا ارائه یک پکیج اختصاصی برای تماس های اینترنتی و مکالمات روزمره میتواند کمک شایانی به بالا بردن بهره وری و همچنین جلب رضایت مشتریان داشته باشد .عرضه سرویس هایی نظیر VoWiFi میتواند مزیت های رقابتی شدیدی برای اپراتور ها به همراه داشته باشد و جدای از این قابلیت ها و کیفیت فوق العاده ای را به کاربران عرضه کند. پیش بینی میشود که در آینده ای نزدیک این سرویس به عنوان مبحث قابل توجهی در حوزه مخابرات و اتصالات اینترنتی بدل شود و تغییرات محسوسی را در این زمینه به وجود آورد .

 

 

 

منبع 

 آریوپیام ایرانیان(توزیع کننده برتر ایرانسل)