تاریخچه مخابرات از ابتدا تاکنون

 

 

تاریخچه صنعت مخابرات در واقع به آفریقا ، آمریکا و بخش هایی از آسیا  باز میگردد. قرن ها پیش که بومیان این ناحیه برای برقراری ارتباط با یکدیگر از دود و سیگنال های دودی بهره میگرفتند اولین علائم مخابرات و ارتباط دورادور کلید خورد. قرن ها بعد در سال 1790 اولین نسل از سیستم های تلگرافی یا همان مخابره اطلاعات به وسیله پرچم  در اروپا باب شد.

بومیان قرن ها پیش به این جریان مهم دست پیدا کرده بودند که میتوان با تکیه بر دود و طبل سیگنال هایی خاص را به افراد دیگر در نواحی دورتر ارسال کرد. مهد این سیگنال های ابتدایی را میتوان در آفریقا ، آمریکای جنوبی و گینه نو دنبال کرد .

در سال 1790 Claude Chappe  فرانسوی با استفاده از یک جفت ساعت یک سیستم ارتباطی را طراحی کرد. گرچه این سرویس در مسافت های طولانی جواب گوی نیاز کاربران نبود و تا حدودی جاگیر و عجیب به نظر میرسید، اما این مهندس فرانسوی با انجام آزمون و خطاهای متعدد موفق شد که اولین خط تلگراف را بین شهرهای لیل و پاریس در فرانسه راه اندازی کند . به دنبال آن در سال 1794 Abraham Edelcrantz  سوئدی سیستمی به کل متفاوت از تلگراف را معرفی کرد و به عنوان خط ارتباطی بین شهری های استکهلم و دروت نینگ هولم از آن بهره گرفت. گفته میشود که این سیستم از لحاظ کارایی و سرعت نسبت به سرویس قبلی کارآمد تر عمل میکرده است .

 

مخابرات در واقع تکنولوژی برقراری ارتباط بین دو نقطه و یا بیش از یک شخص در فواصل دور است . در این راستا انتقال اطلاعات به سریع ترین شکل ممکن بین اشخاص از مهم ترین ویژگی های در نظر گرفته شده و فاکتورهای ضروری برای صنعت مخابرات به شمار می آید . جرقه اولین اقدامات بشر در خصوص ارسال سیگنال های اطلاعاتی به قرن ها پیش بر میگردد زمانیکه بومیان آمریکای جنوبی و یا آفریقا از دود برای بیان شرایط و هشدارها به یکدیگر استفاده میکردند. از همان دوران کاربر روی ارتقاء سطح کمی و کیفی مخابره علائم دقیق شد و تمام تلاش خود را برای بهبود و پیشرفت این تکنولوژی متمرکز کرد . اختراعات و ابداعات در این زمینه تا جایی پیش رفت که اینک شاهد ساختار فوق پیشرفته عرصه مخابرات و فن آوری اطلاعات هستیم. در این مقاله به صورت مختصر تاریخچه ای جزئی از صنعت مخابرات را مرور خواهیم کرد . با آریوپیام همراه باشید .

 

دوره پیش از تاریخ

 

برقراری ارتباط راه دور در این دوران بسیار محدود بوده است .چرا که این مردمان برای دست یابی به این نوع ارتباطات تنها متکی به آتش و دود بوده اند .گرچه در برخی نواحی از سیگنال های صوتی که به وسیله تبل ها ایجاد میشد نیز برای انتقال اطلاعات خود به دیگر افراد در دور دست بهره گرفته میشد. اطلاعات منتقل شده در این دوران نیز دارای محدودیت های قابل توجهی بوده و تنها به علائمی در ارتباط با اعلام جنگ ، خطر ، پیروزی ، و امنیت منحصر میشده است .

 

 قرن 6 میلادی

 

کورش امپراطور فارسی در این قرن برای نخستین بار سیستم پست را ابداع کرد. او به دنبال راهکاری بود که بتوان به ساده ترین نحو ممکن مرسوله ها و یا محموله ها را به نقاط مختلف ارسال کرد. پس از راه اندازی سرویس پستی فارسی توسط این فرمانروای ایرانی، کشورهایی چون، چین ، مصر و رم با دنبال کردن این روش دست به ترتیب سرویس های پستی در مرزو بوم خود زدند .

 

قرن پنجم میلادی

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

سرزمین فارس و سوریه کنونی اولین سرویس کبوتران نامه بر را راه اندازی کردند .این مردمان به این مهم دست یافته بودند که کبوتران به طرز حیرت آوری در تشخیص مسیرهای آشنا تبحر دارند، به دنبال این جریان مردمان سوریه و ایران با اطلاق اطلاعات مورد نظر خود به این کبوتران، آنها را راهی مقصد مورد نظر میکردند .

 

490 پیش از میلاد

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

یونانی ها به عنوان سردمداران این روش برای اولین بار از اشعه آفتاب به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات بهره گرفتند. این روش که در واقع متشکل از یک شی ء براق نورانی شبیه به آینه بود، با تاباندن نور خورشید به این سطح علائم خاص و محدودی را به دور دست منتقل میکرد .

 

 

1790

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

برادران Chappe  فرانسوی برای نخستین بار توانستند سیستم تلگرام های اولیه را راه اندازی کنند. گرچه بعد و مسافت کارکرد این سیستم آنچنان که باید طولانی نبود، اما میتوان گفت که همین روش به عنوان زیرساخت تلگرام های بعدی مورد استفاده قرار گرفت .

 

1838

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

در این جریان Samuel B  و Alfred Vali  تلاش میکردند که سیگنال های تلگرامی خاصی را بین دو فرد به ثبت برسانند . در حین انجام این فعالیت ها به این نتیجه دست پیدا کردند که میتوان با بهره گیری از یک سیم ،جریان الکتریسیته را به سازکار تلگرام وارد کرد و با در نظر گرفتن الگویی خاص در فشردن کلید ها پیام مورد نظر را به مخاطبین انتقال داد. این سیستم پایه گذار سرویس های Morse Code  به شمار می آید . و زیر ساختی اساسی برای دست یابی به تکنولوژی خطوط تلفن کنونی است .

 

 

1858

دست یابی به اولین ایستگاه های تلگرام بین المللی

 

تاقبل از این سرویس های تلگرام در کشورهایی چون آمریکا و انگلستان راه اندازی شده بودند. اما Cyrus Field  نیویورکی در پی راهکاری بود که بتوان انگلستان و آمریکا را از طریق سرویس های تلگرامی به یکدیگر متصل کرد. این پروژه که اوایل غیرممکن به نظرمیرسد عاقبت در آگوست 1858 به بهره برداری رسید .

 

1867

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

این تاریخ که به عنوان نقطه عطف سیستم های مخابراتی شناخته میشود، در اصل مصادف است با ورود الکساندر گراهام بل ، پدرصنعت مخابرات به این حیطه . او  در تلاش بود به راهکاری دست پیدا کند که بتوان از طریق الکتریسیته به انتقال مکالمات بین افراد پرداخت. این شخص عاقبت در مارچ 1876 اولین نمونه تلفن های ثابت را اختراع کرد .

 

 

1880

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

گراهام بل در پی اصلاحات و به روز رسانی هایی که در فرایند اختراع خود صورت میداد توانست به اولین سیستم وایرلس در تاریخ مخابرات دست پیدا کند .این شخص توانست با ایجاد تغییراتی در ساز کار اختراع خود دستگاهی را طراحی کند که توانایی ارسال صدا را با سرعت نور داشته باشد  .

 

1893

 

در سال 1893 نیکولای تسلا با ارسال طول موج های رادیویی اولین سیستم  وایرلس را راه اندازی کرد .

 

1896

 

در این تاریخ مارکونی کپت اولین مخترعی بود که توانست امواج صوتی را به صورت بی سیم و وایرلس تا شعاع 2 کیلومتری ارسال نماید . اسم این شخص در تاریخ به عنوان مخترع رادیو به ثبت رسیده است .

 

1915

 

 الکساندر گراهام بل بار دیگر خوش درخشید و نامش در تاریخ به ثبت رسید .پس از اینکه این مخترع به تکنولوژی برقراری تماس Coast-to-coast  دست پیدا کرد. توانست با اعمال تغییراتی خطوط تلفن راه دور را نیز راه اندازی کند .

 

1927

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

 

Philip T.Farnsworth   موفق شد سیستم صوتی و تصویری را برای اولین بار به اجرا در بیاورد پس از اختراع اولین تلوزیون خود توانست شیوه ای را پدید بیاورد که منجر به انتقال تصاویر بین سطوح شود . این مخترع توانست با تکیه بر سبکی نوین با توسل به امواج رادیویی تصاویر را به صفحه نمایشگر بتاباند . به این طریق اولین سیستم پروژکتورهای متحرک در اختیار جامعه بشری قرار گرفت .

 

 

1927

 

اولین خطوط تلفن بین آمریکا و بریتانیا راه اندازی شد. این تلفن ها که ساز کار رادئویی داشتند به زودی توانستند مخاطبین خاص خود را در این دو کشور جذب نمایند و سالانه تا 2000 تماس را در شبکه خود انتقال دهند. گفته میشود که برقراری تماسی 3 دقیقه ای به وسیله این تلفن های رادیویی 10 دلار هزینه را برای کاربران به همراه داشته است .

 

 

1930

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تاکنون

 

 

کمپانی AT&T  در این تاریخ به تکنولوژی تماس های ویدئویی دست پیدا کرد . این تکنولوژی به کاربران امکان مشاهده تصویر مخاطب و صحبت کردن با وی را میداد . این ایده اگر چه منحصر به فرد و خاص به نظر میرسید اما نتوانست آن طور که باید به موفقیت دست پیدا کند .

 

 

1934

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تاکنون

 

 

تولید اولین نسل از تلفن های رادیویی، این دستگاه این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار میداد که در نقاط ویژه و مناطق حساس با مخاطب خود تماس برقرار کنند.از این سرویس به ویژه دربرقراری تماس بین کشتی ها ی اقیانوس پیما بهره گرفته میشد .

 

1936

 

در جریان جنگ دوم جهانی اولین خطوط تلفن های تصویری در ارتش آلمان مورد بهره برداری قرار گرفت .این خطوط که به صورت محدود و ویژه ای تنها برای استفاده های نظامی مورد بهره برداری قرار میگرفتند پایه و اساس تماس های ویدئویی کنونی به شمار می آیند.

 

1962

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تاکنون

 

 

AT&T  برای نخستین بار سیستم های مخابراتی را به فضا منتقل کرد و توانست با نصب 6 ماهواره مخابراتی در مدار زمین این سرویس  را به مرحله نوینی وارد کند .

 

1969

 

در اکتبر 1969 اولین اطلاعات در قالب پردازنده های اینترنتی منتقل شدند. این اولین قدم های بشر در مسیر دستیابی به اتصالات اینترنتی بود .

 

1973

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تا کنون

 

مارتین کوپر در این تاریخ اولین ارتباط وایرلس خود را برقرار کرد و به این ترتیب تاریخ دستیابی به دستگاه موبایل رقم خورد. اولین نسل از گوشی های همراه با داشتن محدودیت زمان مکالمه تا 30 دقیقه رو به رو بودند. از این گذشته شارژ شدن باطری در این گوشی های موبایل اولیه یک سال به طول می انجامید . گفته میشود که اولین موبایل های قابل حمل توسط کمپانی موتورولا تولید شدند .

 

1981

 

اولین نسل از اینترنت های کنونی در سال 1981 در ژاپن عرضه شد .این خطوط اینترنت که در سال 1979 در توکیو ارائه گردید و پس از آن کمپانی مخابراتی Nordic Mobile Telephone این سرویس اینترنتی را در اختیار کشورهایی چون دانمارک ، فنلاند، نروژ و سوئد قرار داد . را میتوان سرآغاز راه یابی اینترنت به زندگی دانست .

 

1982

 

تا قبل از 1982 اینترنت به صورت سرویسی فوق سری تنها در دسترس ارتش دولت وبرخی پژوهشکده های رسمی قرار میگرفت. اما در این سال پژوهشگران با ارائه طرحی جامع، اینترنت از فضای امنیتی خارج شد و به صورت یک سرویس عمومی برای استفاده اقشار مختلف مردم در دسترس ایشان قرار گرفت.

 

1983

 

در سال  1983اینترنت به صورتی که امروزه آن را میشناسیم برای نخستین بار وارد حیطه تکنولوژی شد .

 

2003

 

 

تاریخچه مخابرات از ابتدا تاکنون

 

 

مخابرات به دنیای جدیدی وارد شد نوآوری های پی در پی و اختراعات شایان پژوهشگران این امکان را در اختیار کاربران قرار داد که بتوانند با بهره گیری از اینترنت و موبایل درنقاط مختلف جغرافیایی تماس برقرار نمایند و به صورتی نامحدود فعالیت های اینترنتی خود را به انجام برسانند .

 

از شروع تلاش های بشر برای برقراری ارتباط با مسیرهای دور دست تا کنون صنعت مخابرات پیشرفت های حیرت انگیز و چشم گیری داشته است و هر روز به دامنه این امکانات و تجهیزات اضافه میشود .اما آنچه بیش از هرچیز واضح است نامحدود بودن این عرصه برای قبول پیشرفت های بیش از پیش است. چنانچه میتوان همچنان شاهد رشد و ارتقاء تکنولوژی های مربوط به این صنعت بود .

 

 

 

 

 منبع 

آریوپیام ایرانیان(توزیع کننده برتر ایرانسل)