فناوری APN چیست؟

فناوری APN چیست؟

فناوری APN چیست؟

با پیشرفت فناوری و گسترش نفوذ اینترنت، تعداد کاربران و دستگاه‌های متصل به شبکه در حال افزایش است. هرچه اتصال  دستگاه‌ها به شبکه‌های تبادل اطلاعات ساده‌تر و سریع‌تر صورت پذیرد، امکان تعریف و پیاده‌سازی خدمات جدید بر بستر شبکه بیشتر خواهد بود.

یکی از انواع این ارتباطات، اتصال سنسورهای هوشمند هشدار دهنده به شبکه‌های نظارتی است. این سنسورها در مناطق حساس و در معرض حادثه نصب شده و هرگونه حادثه یا شرایط مشکوک و بحرانی را اطلاع‌رسانی می‌کنند. در نتیجه آمار تلفات و صدمات ناشی از حوادث تا حد بالایی کاهش خواهد یافت.

اما طریقه ارتباط این سنسورها با مرکز کنترل حوادث از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند چالش برانگیز باشد. بسیاری از این سنسورها از طریق کابل شبکه به سیستم متصل می‌شوند که در این شیوه، در درجه اول امکان نظارت از راه دور وجود نخواهد داشت و از سوی دیگر در اثر آسیب دیدن سیم یا تجهیزات ارتباطی در زمان حادثه، سنسورها از مدار خارج می‌شوند. در روشی دیگر، سنسورها از طریق اتصال بی سیم به اینترنت اطلاعات خود را ارسال می‌کنند که این شیوه نیز به دلایلی قابل اعتماد نیست.

پایداری نه‌چندان قابل اعتماد ارتباطات اینترنتی و احتمال قطع و وصل شدن شبکه و همچین وجود تهدیدات امنیتی در فضای اینترنت سبب می‌شود تبادل اطلاعات بر بستر اینترنت بهترین گزینه  برای متصل کردن سنسورها نباشد.

در حال حاضر بهترین بستر پیشنهادی برای تبادل اطلاعات بین این سنسورها را می‌توان شبکه امن همراه یا همان  APN دانست. استفاده از این فناوری در ارتباط دو دستگاه نسبت به روش‌های مرسوم برتری‌های فراوانی دارد.

از جمله اینکه در شبکه APN به علت تبادل اطلاعات در یک شبکه اختصاصی و مستقل از اینترنت، امنیت بسیار بالا خواهد بود. در این روش، با توجه به اینکه اطلاعات بر بستر شبکه همراه ارسال می‌شوند، هم پایداری شبکه تضمین می‌شود و هم تجهیزات فیزیکی وجود نخواهد داشت که در حوادث آسیب ببینند. سرویس APN بر روی تکنولوژی‌های متنوعی ازجمله نسل دوم، سوم و چهارم شبکه‌های مخابراتی قابل پیاده‌سازی است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - آریو پیام ایرانیان | نماینده رسمی ایرانسل توسعه یافته توسط تیم طراحی سایت و برنامه نویسی Tech Team