روز فرهنگ غذایی پایدار

روز فرهنگ غذایی پایدار

امروز ۲۸ خرداد ، روز فرهنگ غذایی پایدار است. اما فرهنگ غذایی پایدار به چه معناست؟ و اهمیت آن چیست که یک روز به آن اختصاص داده شده است؟ و چرا باید به این مفهوم توجه کرد؟

⏹ فرهنگ غذایی پایدار (Sustainable Gastronomy) چیست؟
⏺ Gastronomy به هنر مواد غذایی اشاره دارد و گاهی به چگونگی سبک پخت و پز از یک منطقه خاص گویند. به عبارت دیگر، اغلب این واژه به مواد غذایی محلی و روش پخت غذاها اشاره می کند. اما چرا پایداری؟ این ایده ای (مثلا کشاورزی، ماهیگیری و یا حتی آماده سازی مواد غذایی) برای روشی است که در آن منابع طبیعی ازبین نمی روند و در عین حال می توان با استفاده از این روش آینده ای همراه با محیط و تنی سالم داشت . بنابراین Sustainable gastronomy ، به روش پخت و پز و اینکه مواد تشکیل دهنده از کجا آمده، چگونه رشد یافته، چگونه به بازار رسیده و در نهایت در بشقاب ما قرار می گیرند، اشاره می کند.

⏹ چرا یک روز به آن اختصاص یافته است؟
⏺ غذاهای محلی که به گونه ای پایدار تولید می شوند، باعث دگرگونی در معیشت افراد ، محیط زیست و اقتصاد می شود. همچنین تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به بیش از ۹ میلیارد نفر می رسد که این میزان جمعیت نیاز به مواد غذایی دارند. این درحالی است که در حال حاضر تولید مواد غذایی به اندازه کافی است ، اما یک سوم آن یا هدر می رود و یا در فرآیند تولید از دست می رود.

افزون براین، از اقیانوس ها، جنگل ها و خاک به گونه ای ناپایدار استفاده می کنیم . این درحالی است که به عنوان یک تولید کننده در مورد چگونگی استفاده از منابع طبیعی و به عنوان یک مصرف کننده در مورد انتخاب مواد غذایی خود ، باید بیشتر دقت کنیم.

⏺ در حال حاضر ، مزارع خانوادگی ۸۰ درصد از مواد غذایی در جهان را تولید می کنند. مصرف محصولات که به صورت محلی رشد می یابند، می توانند به تقویت اقتصاد منطقه و کاهش گازهای گلخانه ای کمک کنند. در عین حال، خرید محصولات محلی روی کشت بیشتر در منطقه و بهبود معیست کشاورزان تاثیر می گذارد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - آریو پیام ایرانیان | نماینده رسمی ایرانسل توسعه یافته توسط تیم طراحی سایت و برنامه نویسی Tech Team